Oprocentowanie pożyczek prywatnych zmieniło się na przestrzeni kilku lat. Zależy ono od czynników, takich jak rynek finansowy czy sytuacja gospodarcza, ale także od poziomu ryzyka, profilu kredytobiorcy oraz rodzaju i celu pożyczki.
Od czego zależy wysokość oprocentowania?
Oprocentowanie będzie inne dla pożyczki, której celem jest zakup nieruchomości, a inne – wyższe – w przypadku nieokreślonego celu. Sytuacja na rynku finansowym ma ogromny wpływ na oprocentowanie. Jeśli ogólna stopa procentowa jest niska, oprocentowanie pożyczek prywatnych będzie również niższe i odwrotnie, wzrost ogólnej stopy powoduje podwyższenie oprocentowania.
Wzrost inflacji oraz stóp procentowych, a do tego zaostrzone wymogi regulacyjne przy jednocześnie dalszych zwyżkach cen mieszkań spowodowały, że zdolność kredytowa Polaków w 2022 r. mocno spadła. Prognozy Biura Informacji Kredytowej wskazują na to, że w roku 2023 wcale nie będzie lepiej i łatwiej.
Prognozuje się, że sprzedaż mieszkań spadnie aż o 38%, a to oznacza najniższy poziom od 2005r. Przyczyną są m.in. wysokie koszty utrzymania oraz zaostrzone regulacje KNF dotyczące sposobu liczenia zdolności kredytowej, a co za tym idzie – dla wielu osób brak wspomnianej zdolności kredytowej w banku.
Pożyczki prywatne – dlaczego warto?
Pożyczki prywatne – w ich przypadku których nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy. Weryfikacja odbywa się na podstawie przedstawionych dokumentów, celu finansowania, rozmowy z pożyczkodawcą lub ekspertem firmy, która zrzesza inwestorów. Ustalane są określone warunki finansowania w tym wysokość i termin spłaty rat (harmonogram). Umowa podpisywana jest w obecności notariusza, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego. W przeciwieństwie jednak do kredytów bankowych, pożyczki prywatne mają stałe koszty – nie zmieniają się one wraz ze wzrostem stóp procentowych w trakcie okresu spłaty.