Jest to pewien wymóg, który musi stosować każda instytucja finansująca. Przykład reprezentatywny przedstawia warunki kredytu zakładając konkretne parametry oferty. Jest to forma transparentności, która ma pomóc konsumentom w zrozumieniu, jakie mogą być rzeczywiste koszty kredytu.
Ustawa o kredycie konsumenckim, art. 7 ust. 1-3 oraz art. 7b uts. 1, stanowi jakie informacje powinny być zawarte w przykładzie reprezentatywnym. Są to m.in.:
- stopa procentowa z informacją czy jest stała czy zmienna,
- całkowita kwota kredytu
- RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania)
- okres trwania umowy
- całkowita kwota do zapłaty,
- informacja o ewentualnym ubezpieczeniu
Kredytodawcy zbierają odpowiednie dane, aby później rzetelnie przygotować zgodny z przepisami przykład reprezentatywny.
Należy mieć na uwadze, że przykład reprezentatywny nie przedstawia rzeczywistej/ostatecznej oferty banku. Celem uzyskania takiej oferty należy złożyć wniosek kredytowy. Po analizie wprowadzonych danych i weryfikacji w bazach przygotowana zostanie oferta.
Przykład reprezentatywny jest przykładem, który reprezentuje warunki, z jakimi większość klientów może się spotkać. Jest to narzędzie mające na celu ułatwienie porównywania ofert różnych instytucji finansowych. Warto jednak zauważyć, że konkretne warunki kredytu mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji finansowej klienta.