Zdolność kredytowa to możliwość, osoby lub firmy, do spłacania pożyczek lub kredytów. Ocena zdolności kredytowej jest istotnym elementem całego procesu udzielania kredytu przez instytucje finansowe. Instytucje te weryfikują zdolność kredytową wnioskodawcy, aby ocenić, czy jest on w stanie spłacić pożyczkę zgodnie z proponowanymi warunkami.
Elementy, które wpływają na zdolność kredytową to:
- Historia kredytowa
Są to informacje dotyczące posiadanych, w tym również już spłaconych, pożyczek i kredytów, takie jak terminy spłat czy wysokość zadłużenia.
- Źródło i wysokość dochodu
Instytucje finansowe weryfikują dochody wnioskodawcy, aby ustalić opisywaną zdolność, czyli czy jest on w stanie spłacać daną ratę pożyczki.
- Zadłużenie
Stan bieżącego zadłużenia również ma wpływ na zdolność kredytową – im ono niższe, tym lepsza zdolność.
- Historia płatności
Wszelkie opóźnienia w spłatach kredytów mają negatywny wpływ na zdolność kredytową i powodują ryzyko odmowy udzielenia kolejnego kredytu.
- Historia zatrudnienia
Stabilne zatrudnienia ma pozytywny wpływ na decyzję kredytową, ponieważ długotrwała praca dla tego samego pracodawcy świadczy o stabilności finansowej.
- Wysokość wkładu własnego
W przypadku kredytów hipotecznych posiadanie większego wkładu własnego może zwiększyć zdolność kredytową, ponieważ wnioskodawca ma większy udział własny w danej transakcji.
Dobrze oceniona zdolność kredytowa otwiera drzwi do uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych, takich jak wyższa kwota kredytu niższe oprocentowanie. Dbanie o swoją zdolność kredytową poprzez terminowe spłaty zadłużenia, pilnowanie ilości składanych zapytań do BIK czy odpowiednie zarządzanie finansami jest istotne dla osób, które planują skorzystać z usług banków, pośredników czy firm pożyczkowych.