Pożyczka hipoteczna to rodzaj finansowania, który umożliwia zakup nieruchomości, przy czym kupowana nieruchomość pełni rolę zabezpieczenia pożyczki.
Nieruchomość, którą chcesz kupić, będzie zabezpieczeniem spłat pożyczki. Oznacza to, że w przypadku niespłacania kredytu, bank ma prawo przejąć nieruchomość w celu spłaty zadłużenia.
Maksymalna kwota kredytu, jaką możesz otrzymać, zależna jest od wielu czynników. Należą do nich: źródło i wysokość dochodów, zdolność kredytowa, stopa procentowa, lokalizacja nieruchomości itp.
Pożyczki hipoteczne z reguły mają długi okres spłaty, który może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Długi okres spłaty ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że obniża wysokość miesięcznej raty, ale – co jest minusem – jednocześnie zwiększa całkowity koszt pożyczki.
Różne instytucje finansowe oferują różne stawki oprocentowania. Może to być stała lub zmienna stopa procentowa. Warto porównać oferty różnych banków, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie.
Poza odsetkami, istnieją inne koszty związane z pożyczką hipoteczną. Są to m.in. opłaty manipulacyjne, opłaty notarialne, prowizje bankowe czy ubezpieczenie kredytu. Należy je uwzględnić przy szacowaniu całkowitego kosztu kredytu.
Banki oraz instytucje kredytowe oceniają Twoją zdolność kredytową, czyli sprawdzają czy Twoja sytuacja finansowa pozwoli na swobodną spłatę rat. Wpływ na to ma kilka czynników, takich jak wysokość dochodu, wysokość miesięcznych stałych opłat na utrzymanie, historia kredytowa i inne zobowiązania finansowe.
W niektórych przypadkach wymagane jest ubezpieczenie kredytu. Chroni ono zarówno kredytobiorcę jak i bank w przypadku różnych sytuacji losowych, takich jak utrata pracy, choroba czy śmierć.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzje i podpiszesz umowę kredytową, sprawdź też czy masz prawo do odstąpienia od niej bez podawania przyczyny.
Warto podjąć negocjacje warunków przedstawionej oferty. Możesz próbować uzyskać lepsze oprocentowanie, zmniejszyć wysokość prowizji czy negocjować okres spłaty.
Jeśli decydujesz się zaciągnąć zobowiązanie w walucie obcej to musisz mieć na uwadze ryzyko kursowe. Zmiany kursów walut mają wpływ na wysokość raty, a tym samym na całkowity koszt kredytu.
Zanim zdecydujesz się na pożyczkę hipoteczną skonsultuj się z ekspertem finansowym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybierasz rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji finansowej.